Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği’nde gerçekleşecek olan değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı. Değişikliğin ardından uygulamalı sınavlar iki rotalı güzergâh üzerinde gerçekleşecek. Sınavlara başkasını sokma veya teşebbüsünde bulunanlar sınavlardan 5 yıl men edilecek. Ehliyet sınavında yeni dönem ne zaman başlıyor? Ehliyet sınavı ve direksiyon sınavı nasıl olacak? Direksiyon sınavı ne kadar sürecek? İşte, düzenlemeye dair diğer detaylar…

Ordu'da İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı yapıldı Ordu'da İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı yapıldı

Ehliyet sınavı ve direksiyon sınavı nasıl olacak?

Direksiyon eğitimi dersinde 4 defa başarısız olanlardan isteyenler, ikinci 4 sınav hakkını başka kursa nakil olarak değerlendirebilecekler.

Teorik sınavlarda başarılı olan kursiyerler arasında kendi isteğiyle kaydını sildirenler ile direksiyon eğitimi sınavında başarısız olanlar 3 yıl içerisinde yeniden kursa kayıt yaptırmaları halinde teorik eğitim ve sınavlardan muaf olacaklar.

Geçerli sebepleri bulunanlar, sınav haklarını dondurup mazeret süreleri bittikten sonra sınav haklarını kullanabilecekler.

Sınavlarda başarılı olan kursiyerler, Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Sertifikasını e-Devlet üzerinden alabilecekler.

Sınav, Sınav Yürütme Komisyonunca, sınav sabahı çekilecek olan kura ile belirlenecek olan güzergahta gerçekleştirilecek.

Kursiyerler, geri park uygulamasında ikinci hamle hakkına sahiptirler.

Otomobil sınıfı, dar alanda en fazla üç hamle hakkına sahipken motosiklet grubu da dar alanda dönüş uygulaması yapılacak.

Değişikliklerin bazıları 6 ay sonra yürürlükte olacak.

Direksiyon sınavı nasıl olacak?

Sınavlar, her kursiyer için 40 dakika olacak şekilde saat 07.00 ile 21.00 arasında gerçekleştirilecek

Editör: Haber Merkezi