Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılacak değişiklerin ardından 2023 sonuna kadar ehliyette de değişiklikler yapılacak. Düzenlemelerin ardından B sınıfı ehliyeti olanlar sınavsız sadece kurstan verilen bir eğitimle 125 cc’ye kadar motosiklet kullanılabilecek.

Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Genel Koordinatörü Remzi Öztürk, yakın zamanda yürürlüğe girmesi beklenen yönetmeliğe ilişkin konuştu. Özdemir, düzenlemenin en geç 2023 yılı sonuna kadar yayınlanmasının öngörüldüğünü belirtti.

SÜRÜCÜ KURSUNDAN SINAVSIZ EĞİTİM

Yönetmelikte, B sınıfı ehliyete sahip sürücülerin herhangi bir sürücü kursundan “motosikletler için uygulama direksiyon eğitimi alması” şartının olmasının öngörüldüğünü vurgulayan Öztürk, şunları söyledi:

“Eğitim sınav şeklinde değil. Sadece direksiyon eğitimi şeklinde olması öngörülüyor. Eğitim alan kişinin sürücü belgesi otomatik olarak akredite olacak. Eğitimi alan bu kişiler sürücü belgesini değiştirmesine gerek kalmadan 125 cc’ye kadar olan motosikletleri herhangi başka bir işleme gerek kalmadan kullanabilecek.”

Son ders zili bugün çalacak Son ders zili bugün çalacak

YAŞ SINIRI OLMAYACAK

MOTED Başkanı Remzi Öztürk, yürürlüğe girmesi beklenen yönetmelikte yaş sınırı bulunmadığını belirterek, bununla birlikte Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün yaş sınırını ayrıca değerlendirdiğini söyledi. E-Ticaret kuruluşlarından herhangi birine kayıtlı olan sürücülerin bu düzenlemeden yararlanamayacağını dile getiren Öztürk, “Çalışmalar hızla devem etmekte olup yönetmeliğin en geç 2023 yılı içinde yayınlanacağını bekliyoruz” diye konuştu.

Editör: Mustafa Balcı