e-Reçetem'e 5 dilin daha eklendiğini açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu dillerde reçete yazılmasının söz konusu olmadığını kaydetti.ANKARA (İGFA) - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, e-Reçetem sistemine İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça olmak üzere 5 dilin eklendiğini belirtirken, bu dillerde reçete yazıldığı yönündeki iddialara da açıklık getirdi.

"e-Reçetem sistemine bu 5 dilin eklenmesine turistler ve yabancı uyruklu hastalar için ihtiyaç duyulmuştur" diyen Bakan Koca, Türk vatandaşları için bu dillerden birinde reçete yazılmasının söz konusu olmadığını vurguladı.

Bakan Koca, paylaşımında; "Sisteme T.C. Kimlik Numarası ile girildiğinde ek uygulama devre dışı olmakta, sadece Türkçe hizmet alınabilmektedir. Türkiye, sağlık turizminde her duyarlı yurttaşının övünç duyacağı gelişmeler gösteriyor ve potansiyelini harekete geçirecek yatırımlar yapıyor. Yabancı hastalarımızın kendi dillerini konuşan hekimlerimizden hizmet alma imkanı artıyor. Bazı hastalar Türkiye'de muayene olup, ilaçlarını kendi ülkelerinde temin ediyor. e-Reçetem sistemine 5 yabancı dilin ilave edilmesi sağlık hizmetlerindeki uluslararası başarıdan doğan bir ihtiyaçtır. Uluslararası başarıdan doğan bir ihtiyacın büyük emeklerle çözüme kavuşturulması tartışma konusu edilebilir mi? Maalesef edenler var. Bilmediklerindendir." ifadelerini kullandı.

4,7 büyüklüğünde deprem oldu! (22 Temmuz 2024) 4,7 büyüklüğünde deprem oldu! (22 Temmuz 2024)

https://twitter.com/drfahrettinkoca/status/1696223555694764521

Kaynak: igf