Yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi veren Başkan Özay, “İlçemizde bu yıl ve önceki yıllarda meydana gelen su taşkınlarında ortaya çıkan hasarların onarımı ve olası taşkınların da kontrol altına alınması işleri DSİ’nin 2023 yılı ek yatırım programına alındı. Ayrıca üst havzada alınacak tedbirler için hazırlanan proje de ek programa girdi. Bu projelerin keşif bedeli ise 470 milyon lira olarak belirlendi” dedi.

DERE YATAĞI GENİŞLETİLECEK

Dere yatağında yapılacak çalışma ile ilgili bilgi veren Başkan Özay, “İnebolu Çayı dere yatağında denizden pazaryerine doğru olan kesimde DSİ tarafından genişletme çalışması yapılmıştı. Ek yatırım programına alınan yeni proje ile bu sefer dere yatağı pazaryerinden İkiçay köprüsüne kadar genişletilecek. Dere içindeki tüm dolgular kaldırılacak. İhalesi bu yıl yapılacak. 2025 yılında çalışmanın tamamlanması planlanıyor” diye konuştu.

ÜST HAVZADA TEDBİR ALINACAK

İkiçay mevkiinden yukarıdaki üst havzada da DSİ’nin sel tehlikesine karşı tedbir amaçlı proje uygulayacağını da belirten Başkan Özay, bu bölgede planladıkları Sanayi Çarşısı projesini de bu çalışmaların tamamlanmasıyla hayata geçireceklerini kaydetti.

Kastamonu'da ki ayılar CİMER'e şikayet edildi..! Kastamonu'da ki ayılar CİMER'e şikayet edildi..!

Projelerin ihalesinin bu yıl gerçekleştirileceğini dile getiren Başkan Özay, “Ani sel baskınları, dere taşkınları gibi ilçemizin olası sel afetleriyle karşı karşıya kalmasının önüne geçmek için büyük önem arz eden bu projelerin ek yatırım programına alınması nedeniyle başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı’ya, DSİ Genel Müdürümüze, AK Parti İl Başkanımıza ve milletvekillerimize şükranlarımı sunarım. İlçemize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

(Kadir Yıldırım/Yeni İnebolu)