Seçim sonuçlarının belli olmasının ardından milyonlar dolar ve euroda neler olacağını merak etmeye başladı. Herkesin merak ettiği konuya açıklığı ise ekonomist Remzi Özdemir getirdi. İşte, Özdemir’in seçim sonrası değerlendirmesi…

Eksun Gıda kaliteli gıda üretim hedeflerindeki 4 projeyi tamamladı Eksun Gıda kaliteli gıda üretim hedeflerindeki 4 projeyi tamamladı

31 Mart seçim sonuçlarının belli olmasıyla birlikte herkesin merak ettiği dolar ve euronun akıbeti ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e ne olacağı konusuna ekonomist Remzi Özdemir açıklık getirdi. Bir makale yayımlayan Özdemir’in kaleminden çıkanlar şöyle:

Yerel seçim sonuçlarını ekonomik durumun belirlediğini vurgulayan Remzi Özdemir, NAS ile başlayan akıl dışı ekonomi politikası özellikle son 6 ayda büyük bir fakirlik yarattığını vurguladı. Herkesin aklındaki sorunun Mehmet Şimşek politikalarının bitirilip bitirilmeyeceği olduğunu söyleyen Remzi Özdemir, en fazla merak edilen konunun Mehmet Şimşek’in yollanıp yollanmayacağı olduğunu aktardı.

AK Parti tarafının şimdiden Mehmet Şimşek’i suçlamaya başladığını söyleyen Özdemir, buna rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mehmet Şimşek’i yollamak gibi bir lüksü olmadığını da belirtti. Özdemir, Mehmet Şimşek’in bırakın gönderilmesinin bu durumun tartışılmasının bile Türkiye’ye pahalıya patlayacağını ifade etti. Yapılacak bir hatanın ise rezervi eksi 70 milyar dolar olan Türkiye’yi büyük bir döviz krizine sokacağını söyledi.

Whatsapp Image 2024 04 02 At 00.14.24

NELER OLACAK?

Mehmet Şimşek'in bir süre daha görevini sürdüreceğini savunan Remzi Özdemir, "En önemlisi yüksek faiz politikasıyla Türkiye’ye sıcak para girişi sağlamak zorundalar. Merkez Bankası’nın faizleri yüzde 60’a kadar çekmek zorunda." diyerek Hem Merkez Bankası ve Mehmet Şimşek'in elinde faiz dışında bir silahı olmadığını yazdı.,

DOLAR HAREKETLENECEK

Mehmet Şimşek’in yollanacağı korkusunun dolarda yeni bir hareketliliğe yol açacağını söyleyen Remzi Özdemir, bu hareketlenmenin ekonomi politikalarına aynen devam edilecek açıklamasıyla kontrolün sağlanabileceğini aktardı. Fakat bir süre daha bayancı girişinin beklenmemesi gerektiğini belirtti.

Dolar 2

Faizle ilgili de kararlarını açıklayan Özdemir, "MB faiz için 45 son dedi ama bu Şarlarda 60’a doğru bir hareket olacak. Başka türlü dolarizasyonu durduramayacaklar" dedi.

Borsa için sıkıntılı günlerin yakın olduğunu yazana Remzi Özdemir Borsaya zaten para girişi olmadığını likidite sıkıntısının daha da artacağını söyledi. Remzi Özdemir "Borsa için sıkıntılı günler başlıyor” dedi.

Kaynak: Karar