(Siyasi Yorum)

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Kongresi’nin 8 Ekim’de yapılacağını önceden açıklamıştı bizzat il başkanı Hikmet Erbilgin. Ne var ki daha sonra neler olduysa kongrenin tarihi 15 Ekim olarak yerel basında duyuruldu.

1980’li 90’lı yıllarda tüm siyasi partilerin il kongreleri çok adaylı ve kıran kırana geçerdi.

Doğrusunu söylemek gerekirse CHP’nin yurt genelindeki il ve ilçe kongreleri bu günlerde kıran kırana geçiyor.

Bunun tek sebebi var, genel başkanlık yarışında iki adayın yarışacak olması.

Peki Kastamonu’da Hikmet Erbilgin’in dışında aday var mı? Diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

Kastamonu’da Hikmet Erbilgin tek aday olarak partili delegelerinin karşısına çıkacak.

Peki tüm il ve ilçelerde yapılan genel kurullarda çift liste yarışıyor da Kastamonu’nun ilçelerinde ve il merkezinde neden çoklu liste yarışamıyor?

İşte bu sorunun cevabını sadece Hikmet Erbilgin ve Hasan Baltacı verebilir!

Biz sadece yorumlayabiliriz.

Benim yorumum şu şekilde; Hikmet Erbilgin’e en son düzenlediği basın toplantısında bir soru sormuştum. “CHP’nin ve Kastamonu’nun dışında hangi siyasi partide il başkanlığı yaptınız?” diye.

Bu soruya Hikmet Erbilgin aynen şu cevabı vermişti. “Bizler devrimci geleneğinin insanlarıyız… Ben geçmişimle gurur duyuyorum” diye cevap vermişti.”

Erbilgin soruya kaçamak cevap vermişti vermesine de. Lakin Afyon’da o yıllarda görülen Metin Göktepe davasının mahkeme tutanaklarında Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan EMEP Afyon İl Başkanı Hikmet Erbilgin diye yazıyordu.

Mahkeme tarafından siyasi yasaklı olmadığı sürece Kastamonu’da da diğer illerde de siyaset yapabilir Sayın Hikmet Erbilgin. Bunda bir sakınca yok.

Kendi ifadesiyle “Bizim geçmişimizde öğütlü çalışmak var. Zamanın da Afyon’un gece kondu sokaklarını karış karış dolaştık” diyordu.

Yani Hikmet Erbilgin gibi örgütçü ve devrimci bir siyasetçinin karşısına Kastamonu’da kolay kolay rakip çıkamaz!

Çünkü Hikmet Erbilgin, Türk siyasetinin kodlarını tam olarak bilmese de Kastamonu’daki CHP’lilerin kodlarını çözmüş durumda!

Hikmet Erbilgin’in başında bulunduğu CHP Kastamonu teşkilatı delegeleri genel başkanlık seçimlerinde, Kılıçdaroğlu’nun karşısına çıkan Özgür Özel’i destekleyecek.

CHP’nin içinde üç tane yapılanma var. Birincisi Kemal Kılıçdaroğlu ve destekçileri, ikincisi Ekrem İmamoğlu ve destekçileri. Üçüncü ise Özgür Özel’in partide çok fazla ağırlığı olmasa da parti içindeki tüm muhalefet mecburiyetten onu destekliyor!

Özgür Özel’i, parti içinde Hikmet Erbilgin çizgisinde olan devrimci geleneğinden gelenler ise kerhen ve mecburiyetten destekliyor!

İmamoğlu ve diğer muhaliflerde Özel’i destekleyecek.

CHP’nin içinde birde kafası karışık olanlar var. Özgür Özel’in Turgutlu’daki bir FETÖ davasında mahkeme tutanaklarına giren beyanlar partililerin kafasını karıştırmıyor değil.

Hikmet Erbilgin’in kontrolündeki Kastamonu ve ilçelerindeki CHP teşkilatı kendileri gibi örgütçü ve devrimci bir aday olmadığı için mecburiyetten Özgür Özel’i, Kılıçdaroğlu’na karşı destekleyecekler.

Bolu’dan Artvin’e kadar olan Karadeniz illerinde İmamoğlu ve destekçileri Özgür Özel’in yanında yer alacakları konuşuluyor.

Taşköprü’de sarımsak pazarı çok hareketlendi: Pazarda sarımsak fiyatları netleşti! Taşköprü’de sarımsak pazarı çok hareketlendi: Pazarda sarımsak fiyatları netleşti!

Gelelim Kastamonu’daki CHP’ye…

CHP, en son yerel seçimlerde Kastamonu’da Araç, Daday ve Cide’de belediye seçimlerini kazandı. 2024 Mart’ında yapılacak seçimlerde bu üç ilçede işi oldukça zor gözüküyor!

Neden derseniz? Yazımızın başında kendi ifadesiyle Hikmet Erbilgin’in örgütçü ve devrimci kimliğine bu ilçe belediye başkanları yetişemediler!

Hikmet Erbilgin ve Hasan Baltacı’nın asıl hedefi Kastamonu İl Belediyesi’ni kazanabilmek.

CHP kanadında konuşulanlar ise şu şekilde;

- Erbilgin ve Baltacı Araç ve Daday Belediye Başkanlığı adaylarını değiştirmek istiyor! Hatta kafalarında isimleri de netleştirmişler!

Kılıçdaroğlu yeniden genel başkan seçilirse hem Kastamonu’da hem de ilçelerde çok daha başka bir fotoğraf ile karşılaşabiliriz!

Erbilgin ve Baltacı’nın Afyon’da içinde yer aldığı olaylar ile ilgili genel merkeze bir başvuru yapıldı.

Bu başvuru Kılıçdaroğlu ve Erbilgin’in önceden çekilmiş arşiv fotoğrafıyla yerel basına servis edildi.

Ne var ki Erbilgin ve Baltacı’nın Afyon Milletvekili ve grup başkanvekili Burcu Köksal’ın disipline sevk edilmesi talebi genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından kabul edilmedi!

Sayın Erbilgin bu haberi yerel basına servis etmedi! Ne var ki haber dün tüm ulusal kanallarda ve sadece bir yerel gazetemizde yeraldı.

Gelelim CHP’nin Kastamonu Belediyesi adayına…

Henüz resmi bir açıklama olmasa da bana göre CHP’nin Kastamonu Belediye Başkanlığı için adayı Sayın Hasan Baltacı olacaktır.

Hem en son milletvekili seçimlerinde il genelinde alınan oy göz önünde bulundurulacak hem de Sayın Baltacı’nın seçmene sempatik gelen yüzünden dolayı…

Bir sonraki siyasi yorum da MHP ve AK Parti kanadında neler yaşanıyor ve konuşuluyor onu da sizlere aktarmaya çalışacağım.

GÜNÜN SÖZÜ

“Politikada işi şansa bırakanlar kaybeder. Planlamayı düzgün yapanlar kazanır”

Editör: Mustafa Balcı