İzzet Sarı yazdı..

Kastamonu’nun son yıllarda yetiştirdiği yetenekli ve bir o kadarda geleceği olan düşünen ve sorgulayan gazetecilerinden Burak Yumukoğlu, Sesetme isimli mizah  gazetesiyle instagram hesabından çok güzel  ve bir o kadar da  ince ince mesajlar veriyor…

‘Sürekli mesaj verse ne olur, hedef kitlesi sağır ve dilsiz olduktan sonra’ dediğinizi duyar gibiyim.

Burak Yumukoğlu bundan 14/15  ay önce yine dijital ortamda yayınlanan sesetme isimli mizah  gazetesinde Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nu  sattığı arsalara atıfta bulunarak “Galip Emlak” lakabını takmıştı.

Kastamonu Belediyesi’ni son 35 yıldır yöneten başkanları  karşılaştırdığımızda arsa satışı konusunda Galip başkan açık ara birinci durumda.

 Eeee madem Galip Vidinlioğlu açık ara birinci sırada bizim Burak Yumukoğlu hiç dururmu…

Yine patlaşmış bombayı,  geçtiğimiz hafta içinde geçmiş bilgisayarın başına yine insanları güldürecek  bir mizah hazırlamış. 15 ay önce yine kendisinin taktığı emlakçılık mesleğine şimdi yine satışa çıkardığı arsadan dolayı “Galip Ağa” lakabını takmış. Belediye Başkanını emlakçılıktan  ağalığa terfi ettirmiş Yumukoğlu.

Bizim acar gazeteci varya Kastamonu Belediyesi’nin önüne bir tabela asarak “ Satılık Arsa  altına da müracaat Galip Ağa” yazmış…

Buraya kadar her şey normalmiş gibi görünüyor ama Galip başkanın fotoğrafını bilgisayar yöntemiyle işleyerek eline de bir tesbih vermiş…  Bizim emlakçı olmuş  ağa…

Emlakçılık ile ağalık arasında o kadar çok fark varki...

 Emlakçı, başkalarının gayrimenkullelerini komisyon karşısında satan kişiye deniyor...

Ağa ise kendisine ait malından verene deniyor...

Galip başkanda belediyeye ait  arsaları sürekli sattığı için tıpkı köy ağaları misali göstermiş bizim acar gazeteci...

Evet bu kadar mizah yeter sanırım…

Gelelim konumuza.

Ak Parti’nin eski bakanlarından ve TBMM Başkanlığı’da yapmış olan Sayın Bülent Arınç’ın bir sözü aradan o kadar zaman geçmesine rağmen Türk halkının hafızasından bir türlü silinmedi.

Dönemin Ak Partili Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek için şöyle bir laf etmişti Sayın Arınç. “ Ankara’yı parsel parsel satıyor!” demişti.

İkiside Ak Partili olunca bu söz o yıllarda uzun süre televizyonlarda ve sosyal medyada gündem olmuş ve Türk halkının hafızasına  kazınmıştı.

Bizim Burak Yumukoğlu’nun “Galip Emlak ve Galip Ağa” yakıştırmaları  sattığı arsalar nedeniyle bana  Bülent Arınç’ın Melih Gökçek için söylediği parsel parsel satıyor sözünü  hatırlattı.

Son 35 yılın tüm başkanlarını inceledim. Arsa satışı konusunda rekor Galip başkanda…

Evet yanlış okumadınız. Nihayet Galip başkan bir konuda son 35 yıllık rekoru kırmış durumda!

Süleyman Yücel, Turhan Topçuoğlu ve Tahsin Babaş dönemlerinde  hepsi arsa satışı yapmış. Ancak hepsi arsa üretmiş ve satmış. Tahsin Babaş’da satmış. Lakin Babaş belediyeye sattığı kadar arsa ve yaklaşık 40 kusurde konak kazandırmış.

Yani , yanisi şu mevcut başkanımız Galip bey üretmeden kendisinden önceki başkanların ürettiği arsaları tıpkı köy ağası gibi satarak 300 milyon liranın üzerinde bir parayı kasasına koyup harcamış.

Galip başkan  arsa  satış işine Kuzeykentte’ki Alparslan Türkeş Botanik Bahçesini satarak başladı. O dönemin parasıyla tam tamına 153 milyon liralık bir satıştı bu.İrili ufaklı çok sarsa sattı. En son Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde 712 nolu ada 428 nolu parseldeki 11 bin 819 metre karelik arsayı 50 milyon 250 bin liradan ve de en önemlisi 15 kat imar izni ile  satışa çıkarmış.(Alıcısı öneceden belliymiş yakın çevresi öyle konuşuyor!)

Bu arsanın satış ihalesi 21 Kasım’da Belediyede yapılacak. Yani Galip Ağa 80-90 milyonun üzerinde bir kaynağı daha kasasına koyacak.

Sayın Hikmet Erbilgin olsaydı şimdi bu arsa ile ilgili eleştirilerini çoktan yapmıştı .

Tam bu makaleyi yazarken CHP’nin çiçeği burnunda yeni il başkanı İlke Karabacak’ın bu konudaki açıklaması geldi.

Özetle;”belediye de ikdidara geldigimizde bunun hesabını sormazsak namerdiz.” Diyor sayın Karabacak.

Şu ana kadar görevde kaldığı süre içinde 21 Kasım’da satacağı arsa hariç yaklaşık 300 milyon liralık arsa satışı yapan Galip Ağa, bununla da kalmadı geçtiğimiz Ekim ayı içinde tam tamına 100 milyon liralık birde kredi çekti.

Hadi  belediye meclis üyeleri  sus- pus... Hepsinin bir şekilde menfaati olduğu için   tıpkı Melih Gökçek gibi kılıfınıda hazırlayarak  satılan arsalara ve çekilen kredilere sesini çıkartmıyorlar. Peki yavru muhalefete ne demeli.

(Gerçi memlekette CHP’nin dışında muhalefette kalmadı.)

 Türkiye’nin her tarafında muhalefet  iktidarı başarısız olan bürokratı görevden aldırmak için uğraşır. Bizim Kastamonu’da ki muhalefette maalesef tam tersini bizimkiler ise bir kurum müdürünü görevden aldırmamak için uğraşıyor! Yani tam tersini oynuyor bizimkiler, ilginçki ne ilginç...

Yerel basına verdikleri benatlara bakınca    gülmemek elde değil!

Kimse sormuyor Galip Ağa’ya… Yahu kardeşim o kadar arsa satışı yaptın,  Bu 100 milyon liralık kredi de neyin nesi diye kimse sesini çıkartmıyor!

Ha bu arada belediye içindeki araştırmalarım neticesinde ilginç bir evrak elime geçti. Yakın tarihli bir evrak…

Hani çekilen bu 100 milyon liralık kredi varya. Bu kredi belediyenin kasasına düştükten 2 saat sonra bir ödeme listesi elime geçti. 100 milyon liralık kredinin 96 milyon lirası 2 saat içerisinde harcanmış!

En büyük ördemeyi de kim almış biliyormusunuz?

Galip Ağa’nın başkanlık döneminde sürekli belediyeye iş yapan, malzeme satan B..ık soy isimli iş insanının şirketi.

Geriye dönük bu iş insanın şirketinin aldığı ödemeleri incelediğimizde aylık otalama 300/400 bin lira ödeme almış bu firma…

Peki ne var bunda diyeceksiniz. 100 Milyon kredi çekilince 2 saat sonra bu firmaya tam tamına  6 milyon kusur liralık ödeme yapılıyor!

Bu firmaya önceki aylardan çok daha fazla üstelik  hakkedişleri gelmeden! tam tamına 6 milyon kusur liralık ödeme yapılmış…

Belediye meclisinin kıymetli üyeleri sadece 100 milyon krediye onay verdiniz. Eyvallah bu para nereye harcandı diye hiç incelediniz mi?

Hadi bunu da bir tarafa bırakalım bir firmaya 6 kusur milyon lira nasıl ve neden ödendi? Bunu araştırdınız mı? Yok…

(kabul edenler, etmeyenler… İndiriniz, kabul edilmiştir!)

Bumu sizce belediye meclis üyeliği?

Galip Ağa çıkmış basının karşısına birde şu açıklamayı yapıyor… “ Bu kredi bu kadar çok konuşulacak ve büyütülecek bir rakam değil” demiş…(Nokta)

GÜNÜN SÖZÜ

“Baş-ARI : ‘Baş’ olmak için ‘arı’ gibi çalışmak gerekir.”