Seçim ziyaretleri kapsamında Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ile AFAD İl Müdürlüğü’nü ziyaret eden Hasan Baltacı, rant odaklı değil, millet odaklı bir kentsel dönüşüm planladıklarını Kaydetti. Bunu gerçekleştirirken de kimseyi mahallelerinden koparmayacaklarının altını çizen Baltacı, dayanıksız yapıları bilimsel raporlar doğrultusunda dönüştüreceklerini ve güçlendireceklerini belirtti.  

Whatsapp Image 2024 02 27 At 14.05.28

Cumhuriyet Halk Partisi’nin büyükşehir belediyelerinde uyguladığı hak temelli, yerinde dönüşüm modelini Kastamonu’da uygulayacaklarını ifade eden CHP Belediye Başkan Adayı Hasan Baltacı “dirençli Kastamonu’yu inşa edeceğiz” dedi.

Hasan Baltacı şunları söyledi:

“Kentsel dönüşüm süreçlerinde yapı hasar tespiti, alternatif finansman ve üretici müteahhitlere ana yüklenicilik yapacak “konut ofisleri” kuracağız. Konut ofisleri bünyesinde veri bankası kuracak, belediye yetki alanındaki tüm konut stokunu, yapım yılı, kat sayısı, bağımsız birim sayısı gibi detayları içerecek şekilde dijital konut envanterleri hazırlayacağız. Bütün kentsel dönüşüm sürecini yurttaşlarımız ve merkezi idare ile işbirliği ve dayanışma içinde yürüteceğiz. İmar planlarını afete dayanıklılık ilkesini merkeze alarak güncelleyeceğiz. Başta enerji alanında olmak üzere yatırım planlamalarını afet risklerini dikkate alarak değerlendireceğiz.”

ESKİ EVİM YENİ YUVAM

Whatsapp Image 2024 02 27 At 14.05.32

Eski Evim Yeni Yuvam projesini hayata geçireceklerini söyleyen Baltacı, “Eski Evim, Yeni Yuvam Projemiz ile sağlıksız kent dokularının iyileştirilmesinde ve kentsel sorunların çözümünde ekonomik, mekansal, toplumsal koşulları dikkate alan kapsamlı bir yerinde kentsel dönüşüm projesi gerçekleştireceğiz. Ekonomik ömrünü tamamlamış, yıkılma riski taşıyan, depreme dayanıklı olmayan müstakil binaları yüzde 100 mutabakatla yıkacağız, bulunduğu arsa üzerine depreme dayanıklı bina inşa edeceğiz. Kastamonu’muzun eski yerleşim yerleri olan mahallerimizde mahalle sakinlerimizin sağlıklı, güvenli ve değerli konutlara sahip olmalarını sağlayacağız. Yerinde kentsel dönüşüm yöntemi ile mahalle kültürünü koruyacağız. Ayrıca yeni binaların kentin ya da semtin tarihsel, kültürel dokusuna uygun olarak inşa edilmesini sağlayacağız.”

“SOSYAL KONUT UYGULAMALARI BAŞLATACAĞIZ”

Kastamonu Belediyesi tarafından inşa edilecek olan sosyal konutlar marifetiyle düşük gelirli vatandaşların ev sahibi olmalarını sağlayacaklarını vurgulayan Hasan Baltacı;

“İnşaat sürecini hızlandıracak, hak sahiplerinin geçici konutlarında mağduriyet yaşamamaları için kira yardımı fonları oluşturacağız. Kiralık sosyal konut uygulamaları başlatacağız. Belediyemiz tarafından inşa edilecek sosyal konut projesi ile düşük gelirli vatandaşlarımızın ev sahibi olmalarını sağlayacağız. Belediyemizin rezerv alanları içerisinde inşa edilecek ve kısa sürede bitirilecek sosyal konutlarımız ile düşük peşinat ve uzun vadeli ödeme yöntemi sistemi uygulanarak, ilimizde yaşayan, herhangi bir gayrimenkulü olmayan vatandaşlarımızı ev sahibi yapacağız. Ev sahibi olmayan vatandaşlarımızı uygun ödeme koşulları ile konut sahibi yapacağız.”

“HER MAHALLESİNİN BİRLİKTE ZENGİNLEŞTİĞİ

BİR KASTAMONU İNŞA EDEBİLİRİZ”

Geçtiğimiz yıl Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 ilimizi etkileyen depremlerde, 3 katı, 15 kat yaparak gerçekleştirilen kentsel dönüşümün kimseye bir faydasının olmadığının görüldüğünün altını çizen Baltacı şu ifadeleri kullandı:

“Biz kentsel dönüşümü 3 katı, 15 kat olarak ele almayacağız. Çünkü 6 Şubat depremleri bizlere 3 katı, 15 kat yapmanın hiç kimseye faydasının olmadığını gösterdi. Sonuçta zenginleştiğimizi düşünürken, birkaç dakikalık bir depremde hepimiz o beton blokların altında kalabiliyoruz. Biz dirençli, dayanıklı kentler inşa etmek için kentsel dönüşümü ele alacağız. Ayrıca hepimizin oturduğu mahallenin değerlenmesi lazım. Sadece bir sokağın, bir caddenin değerli olduğu bir Kastamonu değil, her mahallesinin değerli olduğu, her mahallesinin birlikte zenginleştiği bir Kastamonu inşa edeceğiz. Bunu da ranttan uzak bir kentsek dönüşüm ile yapacağız.”

Kastamonu'daki uyuşturucu operasyonunda ele geçirilenler şaşırttı: 4 şüpheli gözaltında! Kastamonu'daki uyuşturucu operasyonunda ele geçirilenler şaşırttı: 4 şüpheli gözaltında!

(Haber Merkezi)