Avrupa sisteminde uygulanan 4 gün okul, 3 gün tatil düzenlemesi Türkiye’de uygulanacak mı?  Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin net kararını açıkladı. Peki, Öğrenciler 4 gün mü okula gidecek? İşte detaylar…

Avrupa tabanlı eğitim modeline dair uzun süredir devam eden konuşmalar resmi açıklama ile son buldu. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin “ 4 gün okul 3 gün tatil” sistemine ilişkin net kararını açıkladı.

Bakan duyurdu: Polisler için o uygulama geliyor! Bakan duyurdu: Polisler için o uygulama geliyor!

BAKAN TEKİN’DEN NET YANIT

Türkiye'de gündemde sıkça yer alan ve Avrupa'nın bazı ülkelerinde uygulanan "4 gün okul 3 gün tatil" sistemiyle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı'ndan net bir açıklama geldi. Öğrenciler ve veliler arasında bu sistem hakkında farklı görüşler bulunsa da, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin konuya son noktayı koydu.

Özellikle Finlandiya gibi eğitimde dünya lideri sayılan ülkelerin 4 saatlik ders periyotları ve haftada 4 gün zorunlu ders uygulamaları, Türkiye'deki eğitim sistemine ilham kaynağı olmuştu. Ancak, Bakan Yusuf Tekin'in geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre, Türkiye'de şu an için "4 gün okul 3 gün tatil" sisteminin uygulanması söz konusu değil.

Bakan Tekin, Türkiye'nin eğitim sistemine dair gelecekte ne gibi değişiklikler yapılacağının henüz belirsiz olduğunu ifade etti. Avrupa'da bu sistemi benimseyen ülkelerin sayısının artmasıyla Türkiye'nin de eğitim politikalarında yeniliklere açık olduğu ancak mevcut durumda bu sisteme geçişin planlanmadığı belirtildi.

1656

Whatsapp Channel


( Karar )

Editör: Deniz Çam