Ali İsmail Korkmaz Eskişehir'de Gezi Direnişi sırasında 19 yaşında hayatını kaybetmişti. Ali İsmail Korkmaz vefatının 11. yılında Hatay'da anılanacak. Ali İsmail Korkmaz'ın anısını yaşatmak amacıyla kurulan Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV) tarafından düzenlenecek etkinlikler, Hatay'ın Defne ilçesinde bulunan Defne Atatürk Stadyumu'nda saat 20.30'da başlayacak.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, The Washington Post'a konuştu TBMM Başkanı Kurtulmuş, The Washington Post'a konuştu

Anma Konseri ve Etkinlikler

Anma konserinde, ALİKEV Müzik Topluluğu ve sanatçı Cem Erdost İleri sahne alacak. ALİKEV'in sosyal medya hesabından yapılan duyuruda, "Ali İsmail’i anarken Korkmaz ailesinin yanında olmak isteyen tüm dostlarımızı bu anlamlı konsere bekliyoruz" ifadelerine yer verildi. Törenlerde, Ali İsmail Korkmaz’ın hatırasını yaşatmak için çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Ali İsmail Korkmaz Olayı Nedir?

Ali İsmail Korkmaz, 2 Haziran 2013 tarihinde Eskişehir'de Gezi Parkı Direnişi sırasında, eli sopalı esnafların saldırısına uğradı. Saldırı sonucu ağır yaralanan Korkmaz, ilk hastaneye gittiğinde tedavi edilmedi ve müdahale ancak 20 saat sonra gerçekleşti. Bu süreçte beyin kanaması geçiren Korkmaz, 38 gün komada kaldıktan sonra 10 Temmuz 2013'te hayatını kaybetti.

Hukuki Süreç ve Dava

Ali İsmail Korkmaz’ın ölümüne sebep olan saldırı ile ilgili açılan dava, güvenlik gerekçesiyle Kayseri'de görüldü. Anayasa Mahkemesi'nin bozma kararının ardından sonuçlanan davada, polis memuru Hüseyin Engin "kasten basit yaralama" suçundan 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Bu ceza, kamuoyunda büyük yankı uyandırdı ve tepkilere neden oldu.

Editör: Haber Merkezi