Taşköprü ilçemizde Kurban Bayramı'nın arefe günü mezarlık ziyareti sırasında çıkan ve 1 kişinin ölümü ile sonuçlanan silahlı çatışmanın 3 cinayet zanlısı müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Taşköprü ilçemizde Kurban Bayramı'nın arefe günü mezarlık ziyareti sırasında çıkan ve 1 kişinin ölümü ile sonuçlanan silahlı çatışmanın 3 cinayet zanlısı müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Olay, 19 Temmuz 2021 tarihinde Taşköprü ilçemize bağlı Yavuç köyünde meydana gelmişti. Edinilen bilgiye göre, aralarında arazi anlaşmazlığı sebebiyle husumet bulunan iki aile Kurban Bayramı'nın arefe günü mezarlıkta karşılaştı. İki aile arasında tartışma çıktı. Büyüyen tartışma silahlı kavgaya dönüştü. İki aile arasında yaklaşık yarım saat süren silahlı çatışmada Selahattin T. hayatını kaybetti. Olayın ardından jandarma ekipleri tarafından 7 kişi gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen sanıklardan S.K. ile kardeşi U.K. ve eniştesi İ.A. tutuklanarak cezaevine gönderildi. M.T., H.T., Z.T. ve Ş.Ş. isimli şahıslar ise adli kontrolle serbest bırakıldı.

Yaşanan olayın ardından sanıklar hakkında 'kasten öldürme ve kasten yaralama' suçlarından Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesinde açılan dava görülmeye devam etti. Davanın karar duruşmasında sanıklar, aile yakınları ve avukatlar hazır bulundu. Polis ve jandarma ekipleri duruşma sebebiyle adliye önünde ve içinde güvenlik önlemleri aldı. Duruşmada mahkeme heyeti, sanıkların son savunmalarını istedi.

"Dört çocuğuma kurşun attılar"

Çatışma esnasında olay yerinde olmadığını iddia eden tutuklu sanık İ.A., "Ben o çatışma orada değildim. Olay yerine jandarmada geldi, zaten kayıtlarıma bakarsanız o saatte nerede olduğum çıkar. Dört çocuğuma kurşun attılar, benim suçum yokken 20 aydır tutukluyum, beraatimi istiyorum" dedi.

"Mezar okumaya gelecek olan tüfekle gelmez, Kur'an ile gelir"

Açılan ateşe karşılık verdiğini söyleyen tutuklu sanık S.K. ise, "Ben o gün bize karşı açılan ateşe karşılık verdim, vermeseydim herkesi öldüreceklerdi. Onlar bize gül mü attı? Yüzlerce kurşun attılar. Arabam delik deşik oldu. Mezar okumaya gelecek olan tüfekle gelmez Kur'an ile gelir. Biz bunlara pusu kuracak olsak şu an hiçbiri yaşamazdı" diye konuştu.

"Korku ve panikle ateş ettim, yuvamı korudum"

Ailesini korumak için silahla ateş açtığını ifade eden tutuklu sanık U.K., "Ben kimseyi bilerek öldürmedim. Turan Ailesi bizi öldürmek istedi,1 yaşında çocuğum yetim kalacaktı, korku ve panikle ateş ettim, yuvamı korudum" şeklinde konuştu.

"Dedemin kurbanını bile kendim kesmek zorunda kaldım"

Taşköprü Kırım Kongo Kanamalı Ateşine karşı bilgilendiriliyor Taşköprü Kırım Kongo Kanamalı Ateşine karşı bilgilendiriliyor

Olay yerinde üzerine kurşun yağdığını söyleyen Z.T., "Ben o gün dedem vurulduğunda sürünerek pansuman yapmaya giderken üzerime kurşunlar yağdı. Dedemin kurbanını bile kendim kesmek zorunda kaldım" diye konuştu.

"Olay günü üç taraftan ateşe tutular"

Daha önceden de tehdit edildiğini söyleyen M.T., "Bizi köyden sildirmek istiyorlar sürekli tehdit ettiler, para verelim köye gelmeyin dediler, sarımsaklarımı yaktılar. Olay günü üç taraftan ateşe tutular maksatları bizi öldürüp rahatça yaşamaktı" ifadelerini kullandı.

"Maksatları bizi köye gömmekti"

Sanıkların 'orada değildik' savunmalarına itiraz eden H.T., "Biz orada değildik diyorlar, ellerinde eldiven vardı bana ateş ettiler. Tüm köylü mezarlığa gidince bunlar bize pusu kurdu. Maksatları bizi köye gömmekti" dedi.

Sanıkları ve avukatları dinleyen mahkeme heyeti, tutuklu bulunan sanıklar İ.A., S.K., U.K.'nin 'kasten öldürme' suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar verildi. Tutuksuz yargılanan M.T., Z.T., H.T. ve Ş.Ş.'nin hakkında 9'ar yıl hapis cezası veren mahkeme heyeti şahısların tahliyesine karar verdi.

(Haber Merkezi)