Aktarılan son habere göre Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul’daki geri dönüşüm kampanyası kapsamındaki uygulamada merak edilenleri anlattı. İşte detaylar..

Yaptığı açıklamalarla dikkat çeken Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul’da yürütülen kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamındaki “Yarısı Bizden” kampanyasının detaylarını açıkladı. Yapılan açıklamada kampanya detayları belli olurken, verilecek hibe miktarı da açıklanmış oldu.

Bakanlık, yaptığı resmi açıklamasında hak sahiplerine destek vereceklerini açıkladı. Buna göre hak sahibine Yarısı Bizden kampanyası kapsamında 700 bin TL hibe, 700 bin TL ve diğer her konut için ise 1 milyon 400 bin TL kredi desteği verilecek. Sadece konutlar için değil, aynı zamanda işyerleri için de destek verilecek.

Bir iş yeri için 350 bin TL hibe ve 350 bin TL kredi verilmesi söz konusu. Bununla birlikte her bir iş yeri için toplamda 700 bin TL kredi verilmiş olunacak. Hak sahiplerine verilecek kredi ya da hibe için kişilerin gelir durumu ya da kredi puanı dikkate alınmayacak. Buna göre kredi notu düşük olanlar da bu uygulamadan yararlanabilecek.

Bakan Koca'dan MHRS sorunlarına kalıcı çözüm mesajı Bakan Koca'dan MHRS sorunlarına kalıcı çözüm mesajı

KİRACILARA DA DESTEK GELİYOR

Bakanlığın açıklamasına göre kiracılara ilk defa destek verilecek. Tek seferlik olmak üzere 100 bin TL taşınma desteği ödenecek. Dönüşüme girecek evde olan kiracı da ev sahibi de söz konusu destekten yararlanabilecek. Ödemeler ise hak sahibi adına yapılacak. Emlak Katılım Bankası’nda açılacak vadesiz hesaba 4 taksitte yapılacağı ifade edildi. Geri ödeme ise ruhsat tarihinden itibaren 2 yıl sonra başlayacak.

(erzincan medya)